Spotkanie z ratownikami

Tuż przed feriami w naszej szkole odbyło się szkolenie dla dzieci i młodzieży z zakresu bezpieczeństwa. Poprowadził je pan Maciej Rokus, pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. Bezpieczeństwa wraz z Grupą Specjalną Płetwonurków RP.

Podczas zajęć uczniowie poznali zasady prawidłowego udzielania pomocy oraz tego, jak wykształcić pierwszy prawidłowy odruch w sytuacjach zagrożenia, a także czym różnią się środki asekuracyjne od kamizelek ratunkowych oraz jaki przygotować sprzęt ratunkowy w zależności od panujących warunków pogodowych. Młodzież uczyła się technik samoratowania i podejmowania racjonalnych decyzji w sytuacjach ekstremalnych. Uwagę poświęcono również bezpieczeństwu podczas m. in. jazdy konnej, jazdy na rolkach i innym aktywnym sportom. Nauczyciele otrzymali filmy edukacyjne na temat bezpiecznego przebywania nad wodą, uprawiania sportów, w tym na ewentualnie zamarzniętych akwenach.

W trakcie szkolenia uczestnicy wyrazili chęć uczestniczenia w zajęciach praktycznych nad wodą.  Pan Maciej Rokus zadeklarował, że przed wakacjami uczniowie klasy 6 wezmą udział w warsztatach bezpieczeństwa nad jednym z pobliskich jezior.