Lekcje historii Instytutu Pamięci Narodowej 17 stycznia 2020 r.

W piątek, ostatni dzień zajęć przed feriami zimowymi, naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście – pan Sebastian Nowakowski i pan Dawid Zagził, przedstawiciele Delegatury IPN w Olsztynie. Celem spotkania była popularyzacja wśród naszej społeczności szkolnej dziejów narodu polskiego i przekazywania o nich rzetelnych informacji. O historii Polski można mówić w sposób zasadniczy i poważny, tymczasem zajęcia z IPN to atrakcyjny przekaz, z którym można dotrzeć do uczniów. Uczniów dodatkowo zachęcały do udziału w zajęciach atrakcyjne nagrody ufundowane przez IPN Olsztyn.

Lekcje historii IPN odbyły się w trzech grupach wiekowych.

Klasy 0-2

Głównym celem zajęć było zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych – godła, flagi i hymnu. Dzieci obejrzały krótki film animowany „Polskie symbole narodowe”, otrzymały trójwymiarowe książeczka i kolorowanki, do wykorzystania na zajęciach. Były także gry internetowe, nawiązujące do postaci i obrazów pojawiających się w filmie, oraz klasyczne puzzle.

Klasy 3-6

Lekcja z „niezwykłą niedźwiedzicą” świetnie wpisała się w przybliżenie dzieciom dziejów odzyskania przez Polskę niepodległości 101 lat temu. Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Baśka Murmańska” to tytuł zajęć IPN.

Historia Polski dostarcza wiele sposobów dotarcia z wiedzą do dzieci i jednym z nich jest słynna Baśka Murmańska – niedźwiedzica polarna, która znalazła się w szeregach I Korpusu Polskiego w Rosji. Wraz z żołnierzami przywędrowała do Polski i przez pewien czas była maskotką pułkową w twierdzy Modlin. Potrafiła maszerować, oddawać salut, witać, a nawet spotkała się podczas defilady z Józefem Piłsudskim. To symboliczne zwierzę, niezwykle atrakcyjne dla dzieci, którym przy okazji można opowiedzieć o najważniejszych wydarzeniach naszych dziejów.

Klasy 7-8

Zajęcia nt. 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w oparciu o płyty CD „Generałowie Wojska Polskiego polegli we wrześniu 1939 roku” i „Gorzkie zwycięstwo – generał na zmywaku” (prelekcje nt dwóch generałów WP)

Uczniowie otrzymali płyty CD z audycjami historyków olsztyńskiej Delegatury IPN, przybliżającymi postacie generałów WP poległych w walkach Września ’39 oraz generałów, którzy po zakończeniu II wojny światowej pozostali na emigracji oraz bardzo atrakcyjne nagrody.

Lekcje historii z IPN pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Uczniowie podziękowali gościom i wręczyli pamiątkowe upominki – Koniki z Warmińskiej Kaflarni w Purdzie.

Szkoła oprócz wyjątkowych lekcji historii otrzymała od IPN wiele ciekawych i wartościowych materiałów edukacyjnych.

Dziękujemy.

Jolanta Putra