Poznajemy Olsztyn – stolicę Warmii i Mazur-wycieczka klasy 1a

5 grudnia 2019 r. klasa 1a odbyła wycieczkę do Teatru Jaracza w Olsztynie.

Uczniowie poznali Teatr im. Stefana Jaracza, centrum kultury województwa warmińsko-mazurskiego współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obejrzeli spektakl pt. „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze”.

Ta pochodząca ze zbioru „Klechdy sezamowe” baśń Bolesława Leśmiana to arcydzieło literatury dziecięcej. Choć liczy już sobie ponad sto lat, wciąż zachwyca kolejne pokolenia pięknem języka, niezwykłymi przygodami i hipnotyzującą, poetycką aurą.

Dzieci śledziły proces dojrzewania dziewczyny, dla której przestają być ważne jej zachcianki, obserwowały jej przemianę, aż do momentu uronienia pierwszej w życiu łzy. Z reżyserem i scenografem w jednej osobie Jarosławem Kilianem współpracował Grzegorz Turnau, który skomponował warstwę muzyczną i kilka piosenek. Cała aranżacja była grana na żywo, dzięki czemu muzyka stała się jednym z bohaterów spektaklu.

Po spektaklu uczniowie udali się na Plac Konsulatu Polskiego Plac Konsulatu Polskiego z Kolumną Orła Białego, miejsca uroczystości, obchodów rocznic i świąt państwowych olsztyniaków.