Stopień alarmowy CHARLIE-CRP

Szanowni Państwo,

przypominamy, że od 21 lutego, od godziny 21:00, na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej został wprowadzony stopień alarmowy CHARLIE-CRP dotyczący cyberbezpieczeństwa kraju. Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, o których warto pamiętać:

1. Uważaj, w co klikasz

W związku z podwyższonym stopniem alarmowym prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na otrzymywane wiadomości e-mail oraz na zawarte w nich załączniki. Prosimy również o rozważne korzystanie z odnośników powiązanych z treściami sensacyjnymi odnoszącymi się do aktualnych i szeroko komentowanych zagadnień lub wydarzeń. Zalecamy szczególną ostrożność w otwieraniu wiadomości związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Może im towarzyszyć złośliwe oprogramowanie w postaci skryptów, makr czy też plików wykonywalnych.

2. Aktualizuj oprogramowanie

Zalecamy także wykonanie aktualizacji używanego oprogramowania systemowego oraz platform antywirusowych do najnowszych wersji. Dodatkowo, w związku z ostrzeżeniem CSIRT dotyczącym wykrytych podatności w produktach Microsoft Edge oraz Google Chrome, zalecamy ich niezwłoczną aktualizację.

Zachęcamy do śledzenia aktualności i listy ostrzeżeń na stronie www.cert.pl, gdzie są publikowane i aktualizowane treści dotyczące cyberzagrożeń.

3.OSE chroni sieć w szkole

Wszystkie systemy bezpieczeństwa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej są na bieżąco aktualizowane. Ochrona OSE minimalizuje wpływ zagrożeń zewnętrznych na funkcjonowanie szkolnych sieci komputerowych, a nasze zaawansowane usługi bezpieczeństwa w tym trudnym czasie są w stanie zapewnić ochronę przed zdecydowaną większością cyberzagrożeń pojawiających się w sieci. Zalecamy wszystkim użytkownikom OSE korzystanie z rozszerzonych usług bezpieczeństwa.

Status usług można sprawdzić w portalu Moje OSE lub wpisując w przeglądarce adres: mojadres.ose.internal

Z poważaniem,

Zespół OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

nask.pl ose.gov.pl osehero.pl it-szkola.edu.pl

Facebook OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna