Gdzie średniowiecze spotyka się ze współczesnością studyjna wycieczka do Barczewa i Reszla

1-go marca uczniowie klasy VI odbyli kolejną niecodzienną podróż do miasteczek, które wzrastając i nabywając prawa miejskie w średniowiecznym Księstwie Warmińskim, nadawały ton i kierunek rozwoju obronności, kunsztu rzemieślniczego oraz kultury i nauki w czasach dominium Kapituły Warmińskiej. Przykre losy historii i pierwszy rozbiór Polski przyczyniły się do upadku miasteczek, które dziś po rewitalizacji zachwycają, ukazując piękno regionu oraz jego dawnych i współczesnych mieszkańców.

Barczewo – Mała Wenecja Północy, Warmińskie Pompeje – to historyczna i kulturowa bomba naszego regionu! Szóstoklasiści dzięki otwartości i pasji pani Magdaleny Łowkiel z Saloniku Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego, przychylności burmistrza, pana Piotra Mostka oraz gościnności oo. Franciszkanów poznali historię cenotafu Batorych – jednego z najpiękniejszych

dzieł renesansu na Warmii – nagrobka Andrzeja Batorego, bratanka króla Polski, Stefana Batorego. W Skarbcu Kultury Europejskiej, byłym kościele ewangelickim, oczami wyobraźni i dzięki ciekawemu zabiegowi renowacyjnemu bezbłędnie odtworzyli wystój dawnej świątyni. Rzeki Pisa i Kiermas oraz liczne kanały przecinające miasteczko dowiodły słuszności porównania z Wenecją. Z ratuszowej wieży podziwiali panoramę miasta, poznali

średniowieczną myśl urbanistyczną – prostokątny plan zabudowy i co więcej, zaśpiewali hymn Warmii – utwór Feliksa Nowowiejskiego, wielkiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i przede wszystkim rodowitego barczewianina! W dawnym domu rodzinnym kompozytora, dziś Saloniku Muzycznym, gdzie zostały zgromadzone liczne pamiątki, fotografie, rękopisy utworów, rzeczy osobiste oraz fortepian, na którym grał sam Nowowiejski, na uczniów czekała wyjątkowa niespodzianka – koncert „małego Feliksa”, Aleksandra H. barczewianina i ucznia Szkoły Muzycznej w Olsztynie.

Reszel – niegdyś jedno z trzech największych miast Warmii, ośrodek rzemiosła w tym złotnictwa, kowalstwa i stolarstwa artystycznego. Ze względu na zachowany średniowieczny układ urbanistyczny Reszel wpisano do rejestru zabytków UNESCO. Przeszłość miasta, jego początki i kolejne dzieje z niechlubnym procesem i spaleniem na stosie czarownicy, przybliżył nam pan Lech Gerlicki. Zwiedziliśmy wystawę narzędzi tortur średniowiecznych zainstalowaną w zamkowych piwnicach oraz wieży. Jako pierwsi mieliśmy okazję wejść do odnawianej i restaurowanej XV-wiecznej plebanii – najstarszego budynku mieszkalnego nie tylko w Reszlu, ale i na całej Warmii, zbudowanego na murach obronnych miasta, nad unikatowym w skali Europy ewenementem przyrodniczym, 15-metrowym polodowcowym jarem. Mostem łączącym średniowiecze ze współczesnością jest niewątpliwie Galeria Sztuki mieszcząca się w południowym skrzydle zamku. Niestrudzeni odkrywcy, dzięki oryginalnemu pomysłowi pani Ity Haręza, opiekunowi wystawy grafik, nauczyli się „czytać” i odnajdywać współczesne środki wyrazu artystycznego, poznali pojęcia takie jak matryca, nakład graficzny, gofer czy powielanie. Dzięki imiennym listom i zadaniom, ukończenie których wymagało odwołania się do obserwacji innych osób z grupy, udało się zbudować atmosferę współpracy i „ocieplić” wizerunek galerii sztuki jako takiej. Poznane metody druku i własna kreatywność uczniów zaowocowały przygotowaniem banneru z nazwą projektu „To save HISTORY”. Naszym poczynaniom przyglądał się Mikołaj Kopernik, którego wizerunki w współczesnej grafice przedstawił Jerzy Panek. Odszukajcie jego prace w fotorelacji z naszej wyprawy! Zadanie, w którym poznacie siłę wyrazu artystycznego jakim jest … linia. Powodzenia!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji (link w banerze) z całodniowej wyprawy po południowo-wschodniej Warmii oraz krótkich nagrań video upamiętniających niezapomniane spotkania i doświadczenia.