Warsztaty pt. perygrynacje

W piątek, 16-go grudnia uczniowie odbyli krótką wyprawę do czasów renesansu i baroku w Europie, Polsce i na Warmii. Za sprawą aplikacji „Sarmata” VR poznali strój szlachecki i jego nieodzowną karabelę oraz kołpak. 🤔 Odnaleźli składniki XVII-wiecznego przepisu na łososia po królewsku oraz potrawkę po królewsku. 😋 Umiejętności uważnego słuchania i współpracy były tu kluczowe. Grupa musiała współdziałać z uczniem, który dzięki okularom VR przechadzał się po dworze sarmaty. Jego opisy i spostrzeżenia pomogły im wykonać zadanie na tabletach.

W ten, w pełni interaktywny, sposób odległe czasy przybliżyły panie, Edyta Bugowska i Urszula Kondraciuk z Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Elblągu. Realizowany w Pracowni projekt „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur” przenosi odbiorców do epoki renesansu i baroku. Wykorzystanie nowych technologii, takich jak wirtualna rzeczywistość wzbudza zainteresowanie nawet wśród mało zainteresowanych historią. Odniesienie do doświadczeń pomaga zapamiętać skomplikowane pojęcia. Czy wiedzieliście, że „naukowe perygrynacje” w epoce renesansu czy baroku, to nic innego jak dzisiejszy Erasmus? 🇪🇺 Wybitnym peregrynatorem ówczesnych czasów z Warmii był oczywiście Mikołaj Kopernik. Dziwnym zbiegiem okoliczności, to właśnie z Nim nasi uczniowie rozpoczęli erasmusową przygodę w 2018 r.

Dziękujemy za inspirujące zajęcia. Komentarze uczniów opuszczających salę, wskazują sposób i formę pracy, której chemy poświęcić więcej uwagi.